Translate

EN CS

blogHeader
Aktuální dění a zajímavé tipy a nápady z

The Little Gym

lifeSkills  Dovednosti pro život!  lifeSkills

Děti, které jsou milé k ostatním, jsou úspěšné

FR Nice Kids Finish First

V The Little Gym pomáháme dětem rozvíjet sociální dovednosti, které mohou být podle některých studií nejdůležitějším faktorem pro dlouhodobý úspěch v životě.

Vědci potvrdili: děti, které se chovají hezky k ostatním, nekončí poslední. Alespoň ne podle nové studie, která naznačuje, že předškolní děti, které projeví „sociální chování“ (přátelství, dělení se, spolupráci), s větší pravděpodobností úspěšně dokončí vysokou školu a najdou si stabilní zaměstnání. 20 let trvající studie sledovala více než 700 dětí od předškolního věku do 25 let. Děti, které měly ve školce nejlepší výsledky testů sociálních kompetencí (jako např. dělení se, čekání na svou řadu, naslouchání pokynům), dokončily se 4x větší pravděpodobností vysokou školu oproti dětem, které ve školce takových výsledků nedosahovaly. Studie také odhalila, že v některých případech jsou tyto sociální dovednosti lepšími ukazateli budoucího úspěchu v životě než dovednosti akademické.

Pozitivním sociálním dovednostem se můžeme učit a zdokonalovat je již během dětství. The Little Gym program pomáhá dětem, kromě rozvoje tělesných dovedností, také v růstu a zdokonalování sociálních dovedností. Zábavné prostředí plné aktivního pohybu poskytuje dětem učení v trochu jiném kontextu. Hry jsou cíleně vybírány tak, aby podporovaly socializaci dětí. Nesoutěžní prostředí podporuje děti spíše k partnerství ve společné hře a spolupráci s ostatními vrstevníky, než aby soutěžily jeden proti druhému. Děti se učí ohleduplnosti, jak vnímat pocity ostatních a jsou motivované ke spolupráci, která vede i k vnímání vzájemného prospěchu. Tyto základní dovednosti pro život pomáhají dětem chovat se mezi sebou mile, pozitivně a dodržovat základní společenská pravidla. To vše dětem pomáhá k vývojové a sociální zralosti a celkové dobré připravenosti na různé životní změny.


Kam se poděly dobré mravy?

FR Oh where oh where - Manners

Pravidla slušného chování není nic, co by děti pochytily automaticky. Děti jim musíme naučit a připomínat jim jejich důležitost. Osvojení společenských pravidel je důležitý vývojový milník na cestě k celkové zralosti a připravenosti na život. Dětem bychom měli vysvětlovat pravidla adekvátně jejich věku tak, aby pochopily jejich smysl a důležitost. Zde je 6 základních pravidel, které by děti měly znát.

1. “Děkuji” je slovo, které rodiče i instruktoři The Little Gym nikdy nemohou dost zdůraznit. Prosté poděkování posílá jasnou zprávu o vděčnosti za pomoc či darovaný dárek. Dítě může třeba i nakreslit obrázek jako poděkování, či později napsat dopis.

2. “Prosím” neboli “kouzelné slůvko“, je důležitý nástroj k tomu, aby děti dostaly to, co chtějí. Slůvko „prosím“ můžeme děti učit ještě dříve, než umí mluvit. Pokud něco děti chtějí měly by být schopny vyjádřit svoji variantu slušného požádání a zároveň uměly poděkovat, pokud dostanou to, o co žádaly.

3. “Promiň”, „Promiňte“ V určitém věku by děti měly vědět, že skákat rodičům či jiným dospělým do řeči, není slušné. Jsou ale někdy chvíle, kdy mají na srdci tolik důležitého, že to potřebují sdělit. V tom případě se jim slovíčko „promiňte“ hodí jako vhodný způsob přerušení cizí konverzace. Hodí se jim ale i v situaci, kdy potřebují obejít někoho, kdo jim stojí v cestě či když do někoho omylem strčí či se chtějí omluvit za cokoli, co způsobily.

4. “Dobrý den” a “Nashledanou” jsou součástí základní společenské komunikace. Učením se pozdravu v raném věku budou děti znát vhodnou formu oslovení ostatních lidí, když děti vstupují do místnosti či ji opouštějí nebo jim pomůže v situaci, kdy chtějí oslovit nové kamarády.

5. Zásady správného stolování. Začít můžeme opět již v raném věku. Jakmile děti začnou jíst tuhou stravu a krmí se lžičkou, dáváme jim najevo, že není hezké plivat jídlo či rozhazovat ho ven z talíře. Když děti trochu povyrostou, už jim můžeme připomínat, jak se správně sedí u stolu, jak se používají příbory, jak požádat o podání misky, na kterou nedosáhnou či jak se omluvit když chtějí odejít od stolu. Zásady správného stolování si děti odnesou do života a zároveň pomohou vytvořit příjemné prostředí při společném rodinném stolování.

6. Být milý k ostatním. Pro sociální zralost dítěte je velmi důležité umět rozlišit co je ostatním milé a co není. Měly by chápat, že není hezké být zlý a posmívat se ostatním. Naopak že být milý a vstřícný k lidem okolo je důležité a že tak pomáhejí vytvořit příjemné prostředí.

Cvičení dělá mistra – proto procvičujte a připomínejte dětem, jak důležité je chovat se hezky a slušně k okolí. Buďte důslední a trvejte na „kouzelném slovíčku“ a sami ho používejte. Nejlepší je jít příkladem a ukázat dětem, že když se k sobě budeme chovat slušně a mile, budou naše dny hezčí a příjemnější.


Co přinese dětem pomoc v domácnosti?

FR Benefits of Chores

Měly by vůbec děti pomáhat v domácnosti? Podle nedávného článku z Wall Street Journal si děti, po kterých je požadována pomoc v domácnosti, budují smysl pro zodpovědnost a jsou soběstačnější.

A kterýpak rodič by si toto pro své dítě nepřál?

V článku se také říká, že děti, které začaly pomáhat v domácnosti kolem 3-4 let, měly spíše pozitivní vztah ke své rodině, vyšší akademické úspěchy, dokázaly se lépe vcítit do pocitů druhých a byly vnímavější k jejich potřebám. Co více dodat...? Projděte si následujících 5 tipů, které vám mohou napovědět, jak motivovat děti k pomoci v domácnosti:

1) Zapněte hudbu, když děti uklízí v kuchyni nebo si rovnají své hračky. Hudba udělá z uklízení daleko příjemnější činnost nejen pro děti, ale i pro vás!

2) Děti milují výzvy. Zapněte stopky a motivujte děti, aby činnost udělaly co nejrychleji a zároveň nejefektivněji, jak dokáží.

3) Zvažte způsob, jakým budete k práci přistupovat – udělejte ji zábavnou a dejte dětem najevo, že vám pomáhají tím, že úkol splní.

4) Vytvořte nástěnku - přehled úkolů. Když děti všechny úkoly splní a na nástěnce odškrtnou, odměňte je dle jejich vlastního výběru – mohou vstávat o víkendu později, vypravíte se společně na zmrzlinu nebo na jejich oblíbené místo (koupaliště, ZOO).

5) Udělejte z práce zábavu. To je nejjistější cesta, jak motivovat děti k plnění povinností nejen nyní, ale i po následující roky, které vás společně čekají.

Pro přečtení celého článku, klikněte zde.


6 způsobů jak povzbudit sebedůvěru dětí

FR 6 Ways to Build Confidence in Kids

Děti nejvíce ovlivňují jejich rodiče. A rodiče jsou právě ti, kteří mohou pozitivně (ale i negativně) ovlivnit, jak dalece dítě důvěřuje svým schopnostem a jak pozitivně přistupuje k novým výzvám. Zde je 6 tipů, jak podporovat zdravou sebedůvěru vašeho dítěte.

1. Zamyslete se jak dítě chválíte. Pochvala by měla být konkrétní – za co přesně chválíte. Je rozdíl mezi pochvalou obecnou „jsi šikovný kluk“ a konkrétní „moc se mi líbí, že jsi se snažil až do konce“ . Ve druhém případě dáte dítěti jasně najevo, co oceňujete, co je důležité a co si má pamatovat napříště.

2. Pomáhejte pěstovat dětem jejich zájmy a respektujte je. Každé dítě je jiné a potřebuje cítit, že je akceptováno.

3. Podporujte a povzbuzujte děti v každém jejich konání. Jak intenzivně si děti pamatují křivdy, tak silně si vybavují pocity, kdy se cítily opravdu šťastně a jistě. Dejte jim mnoho takových chvil, kdy se budou cítit, že dosáhnou až ke hvězdám!

4. Neškatulkujte své děti. Nepředjímejte jací jsou a co dokáží. Může to limitovat jejich sebedůvěru, kterou děti potřebují pro zvládání všech nových životních situací.

5. Důvěřujte dětem a nechte je dělat rozhodnutí. 6. Naučte je koukat na svět s optimismem – budou to mít v životě jednodušší a více si ho užijí! Sklenice ať je ode dneška „napůl plná“ a ne „poloprázdná“!

Budování důvěry v sebe sama začíná již v prvních měsících života. Právě vy, rodiče, máte tu možnost vybavit své děti do života zdravým sebevědomím! Dejte jim tento obrovský dar, ze kterého budou těžit v každém jejich počínání.


5 tipů pro novopečené maminky jak získat nové přátele

Five-Ways-to-Make-New-Mom-Friends

Získat nové přátele jako novopečená maminka není vždy úplně jednoduchá záležitost. Určitě jste to prožila několikrát: Stojíte na hřišti v písku, kolem cizí rodiče, Vy už po stopadesáté dozpíváváte „Tluče bubeníček“ a zoufale si přejete vést normální dospělou konverzaci o čemkoli.

A je vlastně jedno, jestli to je na hřišti, v obchodě či v The Little Gym. Často podvědomě prostě hledáte potencionální DOSPĚLÉ přátele, se kterými byste zapředli hovor o ČEMKOLI. Zde je pár tipů, které by Vám v tom mohly pomoci:

1. CHOĎTE VEN! Sezením doma a vymlouváním se na děti nové přátele nenajdete. Najděte si místa, kde se potkávají skupinky maminek - od mateřských center po hřiště, parky či se zapište do kurzů The Little Gym, kde najdete maminky stejně starých dětí, které každý den řeší úpně stejné „problémy“ jako Vy. Může to být začátek krásného přátelství!

2. Našli jste sympatickou maminku? Vezměte si její telefon či email! Nestyďte se! Hledat si kamarádku je jako randění – musíte mít telefon, abyste se mohly zase potkat... A když to podruhé nebude ono, alespoň máte dobrý pocit, že jste to zkusila!

3. Naplánujte si „hrací návštěvu“. Našla jste fajn maminku? Sejděte se spolu kdekoli, kde si děti mohou bezpečně pohrát a vy, maminky, si spolu aspoň trochu popovídat a dozvědět se o sobě víc.

4. Naplánujte si čas pro sebe. Najděte si hlídání či předejte mrňouska do péče své drahé polovičky a užijte si nerušený dospělácký čas s novou kamarádkou. Zasloužíte si to!

5. Buďte to stále Vy! Jen tak máte šanci najít si dlouhodobá přátelství.

Je fajn mít jako novopečená maminka přátele mezi rodiči podobně starých dětí. Může Vám to v mnohém pomoci a zjednodušit spoustu situací. Tak příště, až budete v blízkosti jiných maminek, nebojte se začít konverzaci a uvidíte, kam Vás to zavede. Třeba tím začnete jedno výjímečné a celoživotní přátelství!