EN CS

blogHeader

Tráví vaše dítě příliš mnoho času u monitoru?

Is-Your-Child-Getting-Too-Much-Screen-Time

V současné době se zdá téměř nemožné, aby děti nepřišly během dne do kontaktu s nějákým druhem obrazovky. Technologie je všude, počínaje tablety, telefony a počítači a televizí konče. Ale kolik času by měly děti vůbec trávit před obrazovkou? Jaká doba je stále ještě vhodná a přijatelná pro malé děti?

Podle Americké pediatrické společnosti by se děti do věku 2 let měli vyhýbat kontaktu s televizí a dalšími audiovizuálními zařízeními. Dětský mozek se v tomto období rozvíjí velmi rychle a potřebuje spoustu různorodých vjemů z různých smyslů. Děti se nejvíce učí z interakce s okolím – s předměty, prostředím, a hlavně z interakce s dospělými i se svými vrstevníky, nikoli s obrazovkou!

Posadit dítě před monitor či televizní obrazovku se mnohdy jeví jako jednoduché řešení problému jak dítě zabavit. Neexistuje ale žádný důkaz, že by tato média působila pozitivně na rozvoj dětí. Odložte elektroniku stranou a nabídněte svému dítěti zábavu v podobě čtení, deskových her, aktivního hraní či prostého „povídání si“. Zjistíte tak o svém dítěti daleko víc, než když ho koutkem oka kontrolujete u jeho oblíbené pohádky, kterou vidí už po dvacáté. „Elektronická dieta“ nemusí být utrpením, zvolte vhodné aktivity a uvidíte, že bude bavit i vás! A navíc vás bude hřát uspokojení, když si uvědomíte, jaký přínos má pro vaše dítě omezení pobytu před obrazovkou v dlouhodobém horizontu!

Celý článek od The American Academy of Pediatrics si můžete přečíst na: http://www.aap.org/en-us/advocacy-and-policy/aap-health-initiatives/pages/media-and-children.aspx


Comments

Security Check
Please enter the text below
CaptchaImage
Can't read text above? Try another text.