EN CS

blogHeader

Mýty o nachlazení a chřipce.

Cold and Flu Myths

Začne to kýcháním – a než se nadějete, celá rodina posmrkává, kýchá, kašle a skoro si nestačíte vzájemně podávat krabici s kapesníky. Nevíte úplně přesně jak vlastně s nachlazením a chřipkou zacházet? Rozhodně nejste sami! Zde pár mýtů a faktů, které vám pomohou se zorientovat.

Mýtus č.1: Vakcína proti chřipce způsobuje chřipku: Po podání vakcíny proti chřipce se sice u malého počtu očkovaných mohou dostavit příznaky podobné nachlazení, ale díky tomu, že virové kmeny jsou ve vakcíně „inaktivovány“, nemůže vakcína způsobit plné chřipkové onemocnění. Pokud se potíže po podání vakcíny vyskytnou, je to proto, že si tělo vytváří vysoké titry protilátek a vakcína začíná fungovat.

Mýtus č.2: Pokud je vám zima, pravděpodobně onemocníte: To, že prochladneme, samo o sobě nemoc nezpůsobí. Silné prochladnutí může zvýšit naši vnímavost k infekci (stejně tak jako třeba oslabení organizmu stresem) a pokud se kolem nás tou dobou “motá” infekce, snadněji se nás může chytit. Možná k tomuto mýtu “chlad=nemoc” přispívá i fakt, že více nemocí se vyskytuje v zimním období, kdy se lidé častěji a po delší dobu zdržují uvnitř budov - s koncentrací lidí se zvýší i koncentrace virů, které se tak rychleji šíří.

Mýtus č.3: Obejmutí a pusa při pozdravu je jasná cesta jak šířit nákazu: Nejsnadnější přenos viru nastane, pokud se infikovaný sekret od nemocného člověka dostane do kontaktu s vaším nosem, či očima. V menším procentu se viry přenášejí vzduchem v kapénkách, když kolem vás někdo zakašle či kýchne. Že bychom nakazili dítě obejmutím či polibkem na tvář je sice málo pravděpodobné, ale sami se přirozeně bližšímu kontaktu vyhýbáme. Více pro prevenci uděláme, pokud nebudeme používat společně kapesníky, budeme si chránit ústa při kýchání a kašlání a nezapomeneme si pravidelně, a častěji než obvykle, umývat ruce - tím totiž zabráníme přenosu virů na kliky dveří, telefony, zábradlí, apod a tím znemožníme šíření infekce.

V The Little Gym se snažíme, aby naše prostory byly bezpečné a zároveň čisté. Každodenní úklid prostor spolu s pravidelným detailním týdenním čištěním udržují naše prostory hezké, čisté a hygienicky vhodné pro pobyt vás i vašich dětí. Zároveň nabízíme pro všechny věkové kategorie flexibilní systém omluv a náhrad lekcí, který vám umožňuje raději vynechat návštěvu kurzu, když se vy či vaše dítě necítíte fit a předejít tak šíření nemoci na ostatní.

 


Comments

Security Check
Please enter the text below
CaptchaImage
Can't read text above? Try another text.